Την Τετάρτη 16 Απριλίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της γ’ τάξης του γυμνασίου μας ενημερώθηκαν για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την αντισύλληψη. Βασικές ομιλήτριες της δράσης ήταν η ιατρός, Ζαχαριάδου Γεσθημανή, και η μαία, Αιλαμάκη Αικατερίνη. Οι προσκεκλημένες μας αποδέχτηκαν το αίτημα μας για τη σχετική ενημέρωση των μαθητών/-τριών μας και μάλιστα με βιωματικό τρόπο.

Βασικός στόχος είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/-τριών  γύρω από τα θέματα αυτά με φιλικό και όσο το δυνατόν πιο κατανοητό τρόπο για αυτούς, ελλείψη σεξουαλικής αγωγής στα σχολεία.Οπότε, η γιατρός και η μαία παρουσίασαν στους μαθητές/-τριες μας , με έγκυρο επιστημονικό τρόπο, θέματα σχετικά με την πρόληψη και την υγεία που προϋποθέτουν τροποποίηση συμπεριφοράς, αντιλήψεων, συνηθειών και πρακτικών.

Τις ευχαριστούμε θερμά για αυτήν τους την επίσκεψη αλλά και τη Διεύθυνση του Κέντρου Υγείας Τζερμιάδων για την αγαστή συνεργασία.