Την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2024 μας επισκέφτηκε, μετά από πρόσκληση, ο οδοντίατρος του Κέντρου Υγείας Τζερμιάδων, κος Σωτήριος Κυριαζής.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας παρακολούθησαν μια πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση για την καλή υγιεινή των δοντιών και τη στοματική κοιλότητα. Ακολούθως, ο κος Κυριαζής  τους έδωσε συμβουλές για το σωστό βούρτσισμα , τη συχνότητα βουρτσίσματος των δοντιών, καθώς και για το πως να κρατάμε τα δόντια μας υγιή και καθαρά.

Τέλος, ο γιατρός τους τόνισε ότι η  στοματική υγεία αποτελεί σημαντικό μέρος όχι μόνο για την υγεία μας αλλά και για την ευεξία μας, αφού ένα υγιές στόμα μάς επιτρέπει να εκτελούμε σωστά διάφορες στοματικές λειτουργίες, όπως να τρώμε ή να πίνουμε. Επιπλέον, ένα όμορφο χαμόγελο τονώνει την αυτοεκτίμησή μας και στηρίζει την αυτοπεποίθησή μας, οπότε προάγει και τις υγιείς κοινωνικές σχέσεις. Η καλή στοματική υγεία, λοιπόν, είναι απαραίτητη για την ανάπτυξη του παιδιού, αλλά και την ευημερία του σε όλη του τη ζωή του.

Ευχαριστούμε θερμά τον ιατρό, κο Σ. Κυριαζή, και τη Διεύθυνση του Κέντρου Υγείας για την υλοποίηση αυτής της δράσης.